• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
ZWYCIĘSTWO OBYWATELI. ZWYCIĘSTWO PRAWA DOSTĘPU CZŁOWIEKA DO WODY! Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Wiadomości - Aktualności FZZ
Wpisany przez Beata Pruszyńska   
Piątek, 11 Wrzesień 2015 07:05

Podczas głosowania w dniu 8 września br. Parlament Europejski domagał się, by Komisja Europejska przedstawiła konkretne propozycje legislacyjne w celu uznania prawa dostępu człowieka do wody i kanalizacji w sposób taki, w jaki jest to zdefiniowane przez ONZ.

To głosowanie to zwycięstwo zwolenników prawa do wody , a także demokracji w Unii Europejskiej . Głosowanie wsparte było 1,9 mln podpisami zebranymi przez obywateli w całej Unii Europejskiej, obietnicami wcześniejszych prezydencji, opinią Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. W tej sytuacji Komisja Europejska nie może dalej ignorować zapotrzebowania wprowadzenia konkretnych przepisów.

Parlament Europejski odrzucił wszystkie poprawki , których celem było osłabienie ducha postulatów Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej.

Jan Willem Goudriaan, Wiceprzewodniczący Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, Sekretarz Generalny Europejskiej Federacji Związków Usług Publicznych, w swoim komentarzy po głosowaniu stwierdził: " Wyraźne wyłączenie usług wodnych z dyrektywy o koncesjach oraz z negocjacji handlowych jest naszym wieloletnim żądaniem, które zostało poparte przez Parlament Europejski. Bardzo ważne jest, że członkowie Parlamentu wzięli pod uwagę żądania obywateli UE. Dostęp do wody jest dla nich kluczowy. Europejska Inicjatywa Obywatelska right2water będzie nadal działać, aż Unia Europejska uzna dostęp do wody i infrastruktury kanalizacyjnej jako prawo człowieka . Dzisiaj jest nasz dzień radości!”

Czym jest Europejska Inicjatywa Obywatelska? Dostęp do wody i kanalizacji jest prawem człowieka! Woda nie jest towarem! To są hasła jakie kryją się za jej ideą.

Europejska Inicjatywa Obywatelska stara się dowieść, że dostęp do wody jest prawem człowieka. Aby zapobiec liberalizacji usług wodnych inicjatywa zebrała w ponad 1.9 miliona podpisów. Jest to ogromny sukces demokracji europejskiej.

Wielu obywateli wspierających Inicjatywę martwi prywatyzacja usług wodnych i sprzeciwiają się temu. Podpisy były potrzebne, aby zmusić Komisję Europejską do podjęcia działań postulowanych przez Inicjatywę. Kampania jest wspierana przez szereg organizacji, w tym przez związki zawodowe oraz organizacje zajmujące się ochroną środowiska. Forum Związków Zawodowych zbierając podpisy wsparło tę Inicjatywę, ponieważ wie, jak istotne jest posiadanie prawa do godnego życia, a dostęp do wody i urządzeń sanitarnych stanowi jego część. Liberalizacja tych podstawowych usług nie pomoże ubogim gospodarstwom domowym, ponieważ wiąże się z podwyżką cen i niekoniecznie z poprawą ich jakości.

TJ

Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...