• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
DIALOG W SPRAWIE PRZYSZŁOŚCI WĘGLA BRUNATNEGO Z UDZIAŁEM FORUM Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Wiadomości - Aktualności FZZ
Wpisany przez Beata Pruszyńska   
Czwartek, 03 Wrzesień 2015 13:34

3 września 2015 r. w CPS Dialog odbyło się pierwsze po dwóch latach posiedzenie zespołu branżowego z udziałem strony związkowej. Trójstronny zespół ds. branży węgla brunatnego debatował na temat przyszłości branży węgla brunatnego, gwarancji zatrudnienia, zabezpieczenia strategicznego złóż.

Z ramienia Forum Związków Zawodowych w spotkaniu uczestniczył m.in. wiceprzewodniczący FZZ, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego KWB Bełchatów Waldemar Lutkowski.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele resortów: gospodarki, skarbu państwa oraz pracy i polityki społecznej.

Omówiono: politykę inwestycyjną PGE S.A. w najbliższych latach, projekt Polityki Energetycznej Polski do 2050 r., problem sporów zbiorowych w PGE Bełchatów i Turów, sytuację PAK KWB Adamów i Konin.

Strona związkowa oceniła strategię dla sektora węgla brunatnego jako zbyt ogólnikową, zmierzający do eliminacji węgla brunatnego z polskiej gospodarki. Podkreśliła związane z tym negatywne skutki społeczne dla tysięcy rodzin od lat związanych z poszczególnymi kopalniami, które mogą stać się beneficjentami opieki społecznej.

Jak mówił Waldemar Lutkowski, taka perspektywa to nie tylko zagrożenie dla dialogu, ale przede wszystkim ogromne zagrożenie dla pokoju społecznego. Dodał, że związki w negocjacjach nie wysuwają żadnych roszczeń płacowych. Chcą jedynie gwarancji zatrudnienia i zabezpieczenia przyszłości strategicznych dla polskiej energetyki złóż.

Brak chęci do porozumienia skończył się ogłoszeniem w Bełchatowie i Turowie referendum strajkowego, którego wyniki będą znane za kilka dni. Jednak, jak zadeklarował na posiedzeniu zespołu wiceprzewodniczący Forum, związki nadal są gotowe zasiąść do stołu rozmów.

Zastrzeżenia dla strategii dla energetyki zgłosił również prezes PGE GiEK S.A. Jacek Kaczorowski. Jak zaznaczył, w polityce energetycznej powinny znaleźć się zapisy o zabezpieczeniu strategicznym złóż węgla brunatnego pod kątem przyszłego zagospodarowania górniczego i energetycznego. Niezbędne jest wskazanie konkretnych lokalizacji.

Kolejne posiedzenie zespołu trójstronnego ds. branży węgla brunatnego planowane jest w ciągu najbliższego miesiąca.

 

Anna Grabowska

 

Fot. / Foter / CC BY / Foter / CC BY

 

 

Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...