• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
DYSKUSJE O PŁACY MINIMALNEJ – DO RADY DIALOGU SPOŁECZNEGO Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Wiadomości - Aktualności FZZ
Wpisany przez Beata Pruszyńska   
Środa, 19 Sierpień 2015 12:17


19 sierpnia 2015 r. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie zorganizowane przez resort na temat możliwości podwyżki płacy minimalnej. Z ramienia Forum Związków Zawodowych wzięły w nim udział: wiceprzewodnicząca FZZ i przewodnicząca OZZPiP Lucyna Dargiewicz oraz Anna Grabowska, doradca ds. społeczno-prawnych FZZ.

Propozycje resortu przedstawił wiceminister pracy Radosław Mleczko. Sprowadzają się one do wyłączenia z wynagrodzenia zasadniczego rozmaitych dodatków, które dziś są do niego włączane zgodnie z prawem. Pierwsze z rozwiązań przewiduje jednorazowe wyłączenie wszystkich dodatkowych składników, z zachowaniem np. 2-letniego vacatio legis dla nowych przepisów. Drugie, zakłada wyłączenia w czasie, np. na lata 2016-2018. W pierwszym rzędzie do płacy zasadniczej miałby nie być wliczane np. dodatek za pracę nocną, zmianową, za pracę w szczególnych warunkach. W dalszych etapach np. premie, deputaty, nagrody.

Wiceminister zastrzegł, że nie są to oficjalne propozycje resortu, który chce jedynie wstępnie zapoznać się opinią ekspertów partnerów społecznych. Dalsze prace będą prowadzone.

Anna Grabowska, przedstawiła w imieniu Forum stanowisko, w którym zaznaczyła, iż w dniach 20-21 marca 2015 r., podczas spotkania liderów wszystkich organizacji partnerów społecznych oraz ministra pracy, uzgodniono, iż regulacje wynikające z dotychczasowych kompetencji Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, a wynikające z innych ustaw, będą przedmiotem jednych z pierwszych prac nowej Rady Dialogu Społecznego. Jednym z tych zagadnień jest właśnie płaca minimalna i zasady jej waloryzacji. Dziś wiadomo już, że RDS zacznie funkcjonować w nieodległym terminie, co umożliwi debatę na jej forum na temat wysokości wynagrodzeń zarówno w gospodarce narodowej, jak i państwowej sferze budżetowej.

W opinii Forum Związków Zawodowych, sprawy te powinny być rozważane łącznie, a do problemu płacy minimalnej należy podejść kompleksowo biorąc pod uwagę, znajdujące się już od dłuższego czasu w Sejmie, projekty ustaw dotyczące również wygrodzenia godzinowego czy powiązanego ze wskaźnikiem PKB. Istotnym tematem do kompleksowej dyskusji powinno być również wynagrodzenie za staże zawodowe, m.in. w odniesieniu do ostatnich propozycji w tym zakresie oraz do wydatków z Funduszu Pracy.

Należy również zaznaczyć, że trzy reprezentatywne centrale związkowe jeszcze w 2013 r. przedstawiły swoje wspólne stanowisko w sprawie płacy minimalnej.

Z tych wszystkich powodów, kompleksową dyskusję na temat waloryzacji wynagrodzeń, jak i innych kwestii wynikających z innych ustaw rozpatrywanych w przeszłości przez Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych, należy przenieść na Forum RDS i jej zespołów problemowych (a także branżowych jeśli chodzi o wynagrodzenia w poszczególnych branżach, np. ochrony zdrowia), gdyż jest to ciało właściwe do debaty strony rządowej z partnerami społecznymi.

Jednocześnie przedstawicielka Forum stwierdziła, że propozycje resortu zasługują na rozpatrzenie i dyskusję, tyle że w powiązaniu z innymi zagadnieniami dotyczącymi płacy minimalnej.

 

Anna Grabowska

 

 

 

Fot. https://www.flickr.com/photos/tuncaycoskun/13465053904/">@Tuncay / http://foter.com/">Foter / http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/">CC BY @Tuncay / Foter / CC BY

Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...