• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
POSZERZENIE PRAWA KOALICJI DO DYSKUSJI W RADZIE DIALOGU Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Wiadomości - Aktualności FZZ
Wpisany przez Beata Pruszyńska   
Środa, 05 Sierpień 2015 08:04


2 czerwca 2015 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że polskie przepisy zawężające tzw. prawo koalicji do osób zatrudnionych na umowę o pracę, są niezgodne z Konstytucją. Tym samym rozszerzył prawo do przynależności do związków zawodowych oraz do ich tworzenia przez osoby pracujące np. na zlecenie czy samozatrudnionych. Odpowiednie przepisy prawa mają być zmienione w możliwie najszybszym terminie. Zgodnie ze wstępnymi rozmowami partnerów, będą przedmiotem jednych z pierwszych spotkać nowej Rady Dialogu Społecznego.

Poniżej przedstawiamy uzasadnienie wyroku Trybunału. Znajdują się w nim odwołania do do polskiej Konstytucji. Argumentacja za poszerzeniem prawa koalicji może być jeszcze poszerzana, w ewentualnych sporach, jakie mogłyby się pojawić w praktyce, o przepisy Konwencji MOP, a także Pakt Praw Politycznych i Obywatelskich.

Pobierz wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Anna Grabowska

 

Fot.: Jhong Dizon | Photography / Foter / CC BY Jhong Dizon | Photography / Foter / CC BY

Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...