• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
WSPÓLNE SPOTKANIE CENTRALI ZWIĄZKOWYCH W KATOWICACH Drukuj Email
(2 głosów, średnia ocena 5.00 na 5)
Wiadomości - Aktualności FZZ
Wpisany przez Beata Pruszyńska   
Wtorek, 20 Styczeń 2015 13:43


Po spotkaniu przedstawicieli trzech centrali związkowych: Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, związki przesłały na ręce Premier Ewy Kopacz wspólne pismo, w którym wystąpiły o podjęcie negocjacji ze stroną związkową w sprawie dialogu społecznego oraz branżowego. Wyraziły nadzieję, że rozmowy zostaną podjęte jeszcze w tym miesiącu.

Pobierz treśc pisma

Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa z udziałem przewodniczących: Tadeusza Chwałki (FZZ), Piotra Dudy (NSZZ "S"), Jana Guza (OPZZ). Poinformowali oni o piśmie skierowanym do Pani Premier, a także o dokonanych podsumowaniach protestów związkowych na Śląsku. Przekazali także, iż przygotowują wspólny scenariusz działań.

Jak powiedział Przewodniczacy FZZ Tadeusz Chwałka, związki przede wszystkim chcą prowadzić dialog przy stole, a nie na ulicy, jak to miało miejsce na Śląsku. Nie stało się tak jednak z winy związków, ale ze względu na niechęć ze strony rządu.

Zaznaczył, że do pilnego rozwiązania pozostają obecnie problemy branż, np. zbrojeniówki, energetyki, ochrony zdrowia, poczty czy kolei.

Przewodniczący Forum podkreślił, że Forum jest organizacją apolityczną, więc dyskusji o powrocie do dialogu nie wiąże z interesami ani koalicji, ani opozycji. Dodał, że związki stale dekalrują gotowość do rozmów, wyciągają rękę do partnerów i rządu, by przywrócić trójstronny dialog. "Nie chodzi nam bowiem o to, by rząd ugiął się jedynie przed protestami, ale o prawidziwy konsensus przy stole" - powiedział Tadeusz Chwałka.

Dodał jednoczesnie, że jeżeli nie zmieni się kultura dialogu, to nawet najlepsza ustawa, której projekt związki i pracodawcy już przygotowały, nie wiele pomoże.

Obejrzyj nagranie:

http://youtu.be/O3hKClwA4hk

AG/BP

Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...