• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
TADEUSZ CHWAŁKA W POLSAT NEWS O DZIAŁANIACH ZWIĄZKÓW WS. GÓRNICTWA Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Wiadomości - Aktualności FZZ
Wpisany przez Beata Pruszyńska   
Poniedziałek, 19 Styczeń 2015 08:53

 

19 stycznia 2015 r. Przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka był gościem porannego programu Polsat News poświęconego sytuacji w górnictwie, a także dalszym ruchom planowanym w związku z nią przez związki zawodowe.

 

Jak powiedział Przewodniczący Forum, polskie górnictwo nie ma dziś długofalowej strategii, a ten rząd, jak mało który, mógł ją przygotować, bo miał czas.

„Związki chciałyby wiedzieć, czego wymaga się od górnictwa w dłuższej perspektywie. Dotychczas było bowiem 14 planów naprawczych dla tej branży i żaden nie został doprowadzony do końca” - mówił Tadeusz Chwałka.

Przewodniczący Forum zadeklarował, że opowiada się za powiązaniem energetyki z górnictwem ale tak, by polskie elektrownie wykorzystywały polski węgiel.

Odpowiadając na pytanie dotyczące prywatyzacji górnictwa stwierdził, że wymaga to konsultacji społecznych, ale związki się od tego nie uchylają. Jednakże brak tych konsultacji na pewno nie przyniesie niczego dobrego.

„Gdyby przy okazji planu restrukturyzacji był prowadzony dialog ze związkami, były konsultacje, to z pewnością nie doszłoby do do wybuchu niezadowolenia, do demonstracji na Śląsku” - powiedział.

Dodał, że dla związków najważniejsze jest zapewnienie stabilnych miejsc pracy w górnictwie. Dlatego podpisane w sobotę porozumienie to dopiero początek drogi. Trudności mają też inne spółki i inne kopalnie i o tym trzeba rozmawiać. Nie będzie to proces szybki, potrwa zapewne co najmniej pół roku. Stale jednak niezbędny jest dialog ze związkami.

Mówiąc o problemach innych branż, Przewodniczący Forum przypomniał, że dotyczą one np. poczty czy PKP i także tutaj konieczne będą dyskusje.

„Związki są otwarte na negocjacje. Mam nadzieję, że rząd również” - dodał.

Anna Grabowska

Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...