• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
PRZEWODNICZĄCY FORUM W TELEWIZYJNEJ DEBACIE O GÓRNICTWIE Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Wiadomości - Aktualności FZZ
Wpisany przez Beata Pruszyńska   
Sobota, 17 Styczeń 2015 19:50


17 stycznia 2015 roku, Przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka był gościem Debaty Trójstronnej w TVP Info. Dotyczyła ona problemów górnictwa oraz protestów przeciwko planowanej przez rząd restrukturyzacji Kompanii Węglowej.

W debacie udział wzięli również przedstawiciele NSZZ "Solidarność", BCC i ZRP.

Przewodniczący Forum podkreślał, że górnicy chcą jasnej sytuacji i stabilizacji. Tymczasem, brakuje programu dla całego górnictwa, brak odpowiedniego nadzoru właścicielskiego. Pytał, czy fakt, że w ciągu ostatnich kilku lat dofinansowywano kopalnie, które teraz miałyby być sprzedawane, nie oznacza, że robiono to celowo wiedząc o sprzedaży, czy rzeczywiście chciano pomóc kopalniom?

Tadeusz Chwałka podkreslił, że sytuacja polskiego górnictwa jest trudna, ale po likwidacji kolejnych kopalń nie będzie łatwiej.

Odnoszac się do zarzutów, że związki zawodowe nie godzą się na jakąkolwiek restrukturyzację, przypomniał o sytuacji kopalni Silesia, która miała być trwale nierentowna, a po prywatyzacji z udziałem związków zawodowych, osiąga zyski. Mówił też, że w momencie tworzenia Kompanii Węglowej pracowało 80 tys. osob, dziś jest to 50 tys. "Restrukturyzacja jest więc możliwa, ale trzeba wiedzieć jak to zrobić" - dodał.

Przewodniczący FZZ zaznaczył, że dziś zasadniczym problemem jest szukanie rynków zbytu na węgiel, nie zaś wydobycie.

"Pomoc górnictwu poprzez odpowienią strategię, to także pomoc dla całego Śląska" - podsumował.

Anna Grabowska

 

Obejrzyj debatę:

http://vod.tvp.pl/audycje/publicystyka/debata-trojstronna/wideo/17012015/18218776

 

Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...