• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
PRZEWODNICZĄCY FZZ W POLSKIM RADIU O SYTUACJI W GÓRNICTWIE Drukuj Email
(1 głos, średnia ocena 5.00 na 5)
Wiadomości - Aktualności FZZ
Wpisany przez Beata Pruszyńska   
Czwartek, 08 Styczeń 2015 14:56

8 stycznia 2015 r. Przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka mówił na antenie Programu I Polskiego Radia o napiętej sytuacji w polskim górnictwie. Poinformował, że zgodnie z decyzją z ostatniej chwili, górnicy nie przyjadą do Warszawy na jutrzejsze spotkanie w CPS Dialog z przedstawicielami rządu.

W opinii górników, zaproszenie na piątkowe spotkanie to przykład prowadzenia konsultacji w Polsce: najpierw przedstawiany jest projekt przepisów prawnych, a dopiero potem pojawia się propozycja rozmów ze stroną związkową.

„Na taki pozorowany dialog nie zgadzamy się już od ponad roku i będziemy konsekwentni” – powiedział Tadeusz Chwałka. Dodał, pe należy pamiętać, iż likwidacja 10 tys. miejsca pracy w górnictwie, a takie są plany, generuje likwidację dodatkowych 30 tys. miejsc pracy w polskiej gospodarce, w jej działach z górnictwem powiązanych. Oznacza też poważne problemy gospodarcze i społeczne dla regionu śląskiego.

Odnosząc się do sytuacji w kopalni Brzeszcze przypomniał, że premierzy, Donald Tusk i Ewa Kopacz, zapewniali, że program restrukturyzacji polskiego górnictwa nie odbędzie się kosztem pracowników tej branży. Dziś mówi się o likwidacji 4 kopalń, w które w ciągu ostatnich 3 lat zainwestowano 700 mln zł.

„To wyraźny dowód całkowicie błędnego zarządzania górnictwem i raku kompetencji nadzoru właścicielskiego” - podsumował Przewodniczący Forum.

 

Anna Grabowska

 

 

Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...