• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
PREZYDENT ZA PRZYŚPIESZENIEM PRAC NAD REFORMĄ DIALOGU Drukuj Email
(1 głos, średnia ocena 5.00 na 5)
Wiadomości - Aktualności FZZ
Wpisany przez Beata Pruszyńska   
Czwartek, 08 Styczeń 2015 13:27

7 stycznia 2015 r. w Kancelarii Prezydenta odbyło się spotkanie szefów siedmiu reprezentatywnych organizacji pracodawców i związków zawodowych z Bronisławem Komorowskim. Wziął w nim udział również minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

Prezydent Bronisław Komorowski przypomniał na wstępie, że jest to już drugie spotkanie w jego Kancelarii w sprawie przyszłości polskiego dialogu. Pierwsze odbyło się w końcu października 2013 r. Po upływie niemal półtora roku, w opinii Prezydenta, należy przyśpieszyć prace nad reformą, bo choć są przykłady państw pokazujące, że bez dialogu można funkcjonować, to jednak w wielu sprawach istotnych dla gospodarki i spraw społecznych, jest on niezmiernie potrzebny.

Przewodniczący FZZ Tadeusz Chwałka przekazał, że trzy reprezentatywne centrale związkowe mają przygotowany wspólny projekt, zawierający w zasadzie tylko jeden punkt wymagający jeszcze dyskusji. Poinformował również, że wszyscy partnerzy społeczni ustalili, iż do końca stycznia przedstawią wspólny projekt związków i pracodawców, jako że już dziś nasze stanowiska są zbieżne w co najmniej 80 proc. i w zasadzie potrzebny jest czas jedynie na ostateczne ustalenia, a w razie braku możliwości osiągnięcia kompromisu w kilku kwestiach, na przygotowanie rozwiązań wariantowych, do dalszych prac, już z udziałem strony rządowej.

Przedstawiciele pracodawców odnieśli się do, propozycji NSZZ „Solidarność” (jeden z wariantów związkowej propozycji), tj. do koncepcji powołała instytucji rzecznika dialogu społecznego, oceniając ją krytycznie. Pozytywnie odnieśli się natomiast do drugiego związkowego wariantu, proponowanego przez Forum Związków Zawodowych, powołania biura rady dialogu społecznego, nie zaś rzecznika dialogu.

Minister Kosiniak-Kamysz zaproponował spotkanie z partnerami społecznymi w dniu 14 stycznia 2015 r. w MPiPS, w celu zapoznania się z projektem wypracowanym w dialogu autonomicznym w jego obecnej wersji, z możliwością dalszych prac nad jego treścią. Liderzy związków zawodowych i organizacji pracodawców przyjęli zaproszenie.

W związku z planowanym spotkaniem w resorcie pracy, w dniach 12 i 13 stycznia 2015 r. mają odbyć się spotkania ekspertów wszystkich siedmiu organizacji - związków i pracodawców, by przygotować możliwie najbardziej jednolitą treść ustawy, którą przedstawią ministrowi Kosiniakowi-Kamyszowi 14 stycznia 2015 r.

 

Anna Grabowska

 

Fot.: Wallstonekraft / Foter">http://foter.com/">Foter> / CC">http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/">CC BY-SA / Foter / CC BY-SA

Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...