• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
ZIELONE I PROSPOŁECZNE ZAMÓWIENIA PUBLICZNE Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Wiadomości - Aktualności FZZ
Wpisany przez Beata Pruszyńska   
Środa, 22 Październik 2014 13:45

21 października 2014 r. w Warszawie odbyło się seminarium zorganizowane przez Fundacje CENTRUMCSR.pl i Friedricha Eberta pt. „Zrównoważone zamówienia publiczne w Polsce – dlaczego skala ich stosowania jest tak mała i jak to zmienić”.

Zaproszenie na seminarium przyjęło również Forum Związków Zawodowych.

Stosowanie tzw. społecznie odpowiedzialnych i zielonych zamówień publicznych w 80 instytucjach publicznych jest monitorowane od lipca 2014 r. Jak wynika z dotychczasowych badań, brakuje spójnej, całościowej polityki implementacji zasad zrównoważonego rozwoju w ramach zamówień publicznych. Na 604 sprawdzone ogłoszenia, udało się znaleźć tylko 16 zamówień, które można zakwalifikować jako zrównoważone, co stanowi zaledwie 2,65 proc. wszystkich zamówień z ostatnich 3 miesięcy.

Jednocześnie, jak zaznaczono na seminarium, wartość rynku zamówień publicznych w Polsce to ponad 410 mld zł, tj. 9 proc. PKB. Środki te mogą służyć likwidowania lub chociażby niwelowaniu lokalnych problemów społecznych albo zmniejszać negatywny wpływ na środowisko naturalne. Nie jest to jednak zbieżne z kryterium niskiej ceny, ciągle dominującej przy zamówieniach publicznych w Polsce.

Na seminarium omówiono praktykę zamówień publicznych, odniesiono się do nowelizacji Prawa zamówień publicznych wchodzącego właśnie w życie, unijnej dyrektywy w tej sprawie (2014/24/UE), wskazano aktualne trendy w tym zakresie w państwach Unii Europejskiej oraz Norwegii.

Anna Grabowska

 

 

Fot.: https://www.flickr.com/photos/jtravism/2573320819/">jtravism / Foter / CC BY

Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...