• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
DYSKUSJA W WARSZAWIE O NIEMIECKIEJ POLITYCE WSCHODNIEJ Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Wiadomości - Aktualności FZZ
Wpisany przez Beata Pruszyńska   
Poniedziałek, 13 Październik 2014 13:00

13 października 2014 r. w Centrum Konferencyjnym „Zielna” w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Niemiecka polityka wschodnia – obawy, interpretacje, fakty”, na którą zaproszenie otrzymało również Forum Związków Zawodowych.
Jak zauważono, w Polsce często krytykuje się prorosyjskie nastawienie Berlina w polityce wschodniej. Jako ich przyczyna wskazywane są partykularne interesy gospodarcze Niemiec, także jeśli chodzi o konflikt rosyjsko-ukraiński. Podkreślano, że wiele z tych opinii „nie oddaje rzeczywistej dyskusji i złożonego podejścia do polityki wschodniej przez Niemcy”. Często różnią się od siebie głosy przedstawicieli niemieckiego rządu, partii politycznych, biznesu, organizacji pozarządowych i społeczeństwa. Poza tym, nietrudno dostrzec podziały w podejściu do polityki wschodniej również wewnątrz tych wszystkich grup.

 

W konferencji wzięli udział m.in.: Thomas Bagger, szef działu planowania w niemieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Tobias Baumann, kierownik referatu ds. Rosji, Europy Wschodniej i Południowej, Turcji i Azji Centralnej w Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, Viola von Cramon, ekspertka ds. polityki wschodniej Partii Zielonych.

W dyskusji poruszony został m.in. temat stanowiska niemieckiego rządu wobec kryzysu rosyjsko-ukraińskiego oraz sankcji gospodarczych i politycznych wobec Rosji. Rozmawiano na temat niemieckiego wsparcia dla Ukrainy a także wspólnych interesów w polityce Polski i Niemiec wobec Ukrainy.

Anna Grabowska

 

Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...