• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
FZZ W RADIOWEJ JEDYNCE O ZASIŁKACH MACIERZYŃSKICH Drukuj Email
(1 głos, średnia ocena 5.00 na 5)
24 kwietnia 2014 r. Forum Związków Zawodowych gościło na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia. Tematem była rządowa propozycja obniżenia wysokości zasiłków macierzyńskich otrzymywanych przez kobiety, które mają zarejestrowaną działalność gospodarczą.

Chodzi o kobiety, które zarejestrowały firmę np. na miesiąc, dwa przed porodem, by potem móc pobierać kilka tysięcy zasiłku miesięcznie. Rząd chce zlikwidować lukę w prawie i uzależnić wysokość zasiłku od okresu prowadzenia firmy.
Jak zauważyła Anna Grabowska, doradca ds. społeczno prawnych FZZ, aktualna sytuacja na rynku pracy jest na tyle zła, że młode kobiety, zagrożone bezrobociem w sposób szczególny, szukają różnych sposobów zabezpieczenia sytuacji finansowej sobie i swojej rodzinie. Przypomniała, że niemal co drugi młody Polak nie ma pracy, ponad 70 proc. pracujących młodych zatrudniona jest na umowy czasowe, a coraz większa ich grupa - na umowy o dzieło. Te zaś nie dają prawa do zasiłku macierzyńskiego, gdyż nie są od nich odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne. Dodała, że często to pracodawcy  zmuszają młode kobiety do rejestrowania firmy.
Przedstawicielka Forum podkreśliła że można podejrzewać, iż zarejestrowanie działalności  gospodarczej niedługo przed porodem jest zabiegiem świadomym i może być ona pozorna. Działalność łatwo jednak skontrolować urzędom skarbowym: muszą być faktury, kontrahenci. Dodała, że prawo związane z zasiłkami macierzyńskimi zapewne należy zmienić, ale tak, by zbliżyć do siebie zasady otrzymywania zasiłków przez osoby prowadzące firmy i pracowników  najemnych.
AG
Zdjęcie: Polskie Radio

Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...