• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
NADAJEMY TON GOSPODARCE Drukuj Email
(2 głosów, średnia ocena 5.00 na 5)

   

Forum Związków Zawodowych podpowiada, jak dosłownie brać biznes w swoje ręce, by prywatyzowane firmy odnosiły sukcesy na trudnym polskim rynku. I tak już od trzech lat. Bezcenne rady ekspertów są dostępne dla wszystkich zupełnie za darmo. Dzisiaj podczas warszawskiej konferencji „Od akcjonariatu pracowniczego do przedsiębiorczości pracowniczej” FZZ i Polskie Stowarzyszenie Prointegracyjne – Europa podsumowało wysiłek wielu ludzi, który zmienił myślenie o spółkach pracowniczych w Polsce.  

 

Przekształcenie firmy w spółkę pracowniczą w taki sposób, by zapewnić jej transparentność i dobre zarządzanie relacjami wewnątrz i na zewnątrz, nie jest proste. Zdarza się więc, że spółki pracownicze nie radzą sobie na rynku. W efekcie, albo z niego znikają, albo redukują zatrudnienie. Tymczasem ich byłemu właścicielowi - Ministerstwu Skarbu Państwa, wcale nie o to chodziło. Idea spółek pracowniczych zakłada, by uwolnić je od zbędnej administracji i tchnąć w nie nowe życie. Od początku procesu prywatyzacji powstały w Polsce 1563 spółki pracownicze. Do końca 2012 roku pracowało w nich 120, 6 tys. osób. Ich kondycja finansowa jest jednak daleka od doskonałości. Z jednej strony cieszy, że tylko w zeszłym roku spółki pracownicze wypracowały 55331,6 mln zł, z drugiej martwi, że w wielu przypadkach spółki nie są poważnie traktowane przez sektor bankowy ani przez twórców strategii rozwoju kraju.

W ramach unijnego projektu Forum Związków Zawodowych we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Prointegracyjnym – Europa postanowiło przygotować specjalny poradnik dla już działających i przyszłych spółek pracowniczych. Jest on pierwszym w Polsce profesjonalnym przewodnikiem po meandrach prawnych, biznesowych i kultury organizacyjnej, który powstał w oparciu o doświadczenia pracowników z kilku branż m.in. górnictwa czy sektora energetycznego.

- Na przygotowanie publikacji poświęciliśmy trzy lata. W tym czasie przeprowadziliśmy setki ankiet, dziesiątki badań na niespotykaną dotąd skalę. Wreszcie przygotowaliśmy liderów, którzy zdobyli wiedzę i doświadczenie, a więc wszystko to, co jest niezbędne do uruchomienia, a potem zarządzania spółką pracowniczą – mówił podczas konferencji Tadeusz Chwałka, przewodniczący Forum Związków Zawodowych - To ogromny sukces, także z czysto społecznego punktu widzenia. Uwolniliśmy ogromne pokłady energii w ludziach, pokazaliśmy im, że wiele zależy do nich, że mogą współdecydować o swoich miejscach pracy, w których spędzają większość życia.

Specjaliści krok po kroku opisują procesy związane z powołaniem spółki pracowniczej. Pokazują, jak napisać biznes plan, jak zorganizować strukturę organizacyjną, oraz jak zarządzać taką spółką. Zbiór dobrych praktyk pomaga zdywersyfikować działania, przez co nie tylko zwiększa ich stabilność, ale dodatkowo zapewnia ogromny potencjał synergii.

- Publikację przygotowali wybitni specjaliści, a wśród nich zarówno teoretycy, jak i praktycy: dr hab. J.Paweł Gieorgic z AFB Vistula, dr Mieczysław Groszek, v-ce prezes Związku Banków Polskich, mec. Mariusz Haładyj z Ministerstwa Gospodarki, prof.zw. Hubert Izdebski, autor wielu ustaw, dr hab. Paweł Ruszkowski z Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego – opowiadał Zygmunt Mierzejewski, koordynator projektu. – Każdy, kto będzie postępował zgodnie z naszymi wskazówkami ma szansę na szybkie uruchomienie spółki pracowniczej z ambitną wizją rozwoju i długofalowym celem strategicznego działania, innowacyjnymi rozwiązaniami i nowoczesnym zarządzaniem.

Inicjatywa FZZ i Polskiego Stowarzyszenia Prointegracyjnego – Europa zwiększa zasięg partycypacji pracowników w zarządzaniu przedsiębiorstwami, a to z kolei przekłada się bezpośrednio na uspołecznienie polskiej gospodarki. Coraz więcej osób, chce angażować się w zakup akcji pracowniczych i są gotowi w nie zainwestować nawet 10 tys. zł. Dodatkowo do łask wracają związki zawodowe. Pracownicy chcą wzmacniać ich pozycję, bo to gwarantuje stabilizację i bezpieczeństwo, którego ciągle im brakuje. Specjaliści przygotowali też projekt obywatelskiej ustawy o spółkach pracowniczych, by m.in. stworzyć finansowane przez państwo mechanizmy kredytowania takich spółek, oraz by wypracować mechanizmy ekonomiczno-organizacyjne, które zachęcą menedżerów i pracowników firm prywatnych do podejmowania działań stymulujących rozwój takich przedsiębiorstw. Celem nowej ustawy jest też kreacja organizacyjnych i kapitałowych narzędzi umożliwiających pracownikom przejście ze statusu pracownika/ menegera do statusu przedsiębiorcy/ właściciela. W tej chwili zbierane są podpisy pod projektem – potrzeba 100 tysięcy podpisów, by inicjatywą zajęli się posłowe.

W konferencji podsumowującej realizację trzyletniego projektu unijnego realizowanego pod nazwą „Spółki pracownicze – przepis na sukces”. m.in. udział wzięli jego współautorzy dr hab. J.Paweł Gieorgic i dr hab. Paweł Ruszkowski oraz kilkudziesięciu przedstawicieli związków zawodowych i prezesi spółek pracowniczych z całej Polski.

Biuro Prasowe FZZ

 

Galeria foto:


Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...