• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
Komisja Europejska po stronie Polaków PDF Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Wpisany przez Beata Pruszyńska   
Piątek, 11 Kwiecień 2014 13:12

Jest dobra wiadomość dla ponad dwóch milionów Polaków, którzy pracują za granicą. Jeśli stracą pracę dostaną zagraniczny zasiłek dla bezrobotnych, który będzie im wypłacany przez dłuży okres czasu, niż dotychczas. To najnowszy pomysł Komisji Europejskiej, która stanęła murem za Polakami.

Urzędnicy Komisji Europejskiej pracują właśnie nad liberalizacją przepisów, które m.in. ułatwią mieszkańcom Unii migrację zarobkową. Kluczowym pomysłem jest zmiana przepisów o koordynacji świadczeń. Reforma zakłada przebudowę zasad wypłacania zasiłków dla bezrobotnych na terenie całej Unii Europejskiej. W niedalekiej przyszłości ma być tak, że świadczenie będzie wypłacane przez kraj, na terenie którego bezrobotny ostatnio pracował.

Proponowane rozwiązanie ma kluczowe znaczenie dla ponad 2 milionów Polaków, którzy wyjechali za chlebem do Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Niemiec. Jeśli stracą pracę i wrócą do Polski dostaną zasiłek dla bezrobotnych w pełnym wymiarze czasowym, czyli w takim, który wynika z przepisów danego państwa. Teraz zasiłek dla bezrobotnych przysługuje bezrobotnym Polakom jedynie przez trzy miesiące od daty powrotu do kraju.

Skończy się też proceder wyłudzania zasiłków przez bezrobotnych na co wielokrotnie skarżyli się Brytyjczycy i Niemcy. Teraz jest tak, że wielu bezrobotnych wyjeżdża za granicę, tylko po to, by dostać zasiłek, który jest często wyższy niż w ojczystym kraju. Po zmianach takie rozwiązanie nie będzie możliwe.

W tej chwili urzędnicy pracują nad konkretnymi zapisami. Projekt ostatecznych rozwiązań będzie gotowy jeszcze w tym lub najpóźniej w przyszłym miesiącu.

Biuro Prasowe FZZ