• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
Szara strefa rośnie w najlepsze PDF Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Wpisany przez Beata Pruszyńska   
Środa, 09 Kwiecień 2014 12:54

Rynek pracy w Polsce trawi patologia. Co druga firma zatrudnia na czarno. Dramatyczna sytuacja jest na Śląsku i na Pomorzu, gdzie praca na czarno to codzienność.

Kontrolerzy z Państwowej Inspekcji Pracy nie mają złudzeń. Praca na czarno rozprzestrzenia się jak zaraza, dlatego inspektorzy przeprowadzili bezprecedensową akcję. Przejrzeli dokumenty ponad 800 tys. pracowników i prześwietlili ponad 25 tys. małych i średnich firm. W aż 53% przypadkach pracodawcy naruszyli przepisy o legalności zatrudnienia. Aż jeden na pięciu skontrolowanych szefów zatrudniał bez umowy o pracę, nie zgłaszał pracownika do ZUS, choć musi to zrobić w ciągu tygodnia od daty zatrudnienia, a dodatkowo kłamał w urzędzie pracy, by jego podwładny nadal mógł pobierać zasiłek dla bezrobotnych. Pracodawcy chętnie wypłacają część wynagrodzenia pod stołem oraz zawierają umowy o pracę na pół etatu, choć w rzeczywistości jest to praca na cały etat. Wielu pracodawców traktuje umowę o pracę na czas próbny jak ustne porozumienie, co jest niezgodne z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Najwięcej grzechów na koncie mają zakłady opieki zdrowotnej i domy pomocy społecznej. W rankingach na najbardziej nieuczciwe województwa przoduje śląskie. Tu aż 18,7% skontrolowanych pracodawców jest na bakier z prawem. Na drugim miejscu jest województwo pomorskie z 12% nieuczciwych pracodawców. Najlepsza sytuacja jest w kujawsko-pomorskim i lubuskim. Problemy z prawem pracy ma tu odpowiednio 2,5 i 3,5% skontrolowanych szefów.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że szara strefa w Polsce to aż 13% krajowego PKB, a to oznacza, że wiele firm może ukrywać dochody i skalę zatrudnienia.

Biuro Prasowe FZZ