• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
Tadeusz Chwałka w TVP Info „Minęła Dwudziesta” Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)

5 sierpnia 2013 r. Przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka był gościem programu „Minęła Dwudziesta” w TVP Info. Tematem były propozycje senatora Jana Filipa Libickiego dotyczące przyszłości związków zawodowych oraz planowane na jesień związkowe protesty w stolicy. 

 

 Jak mówił Przewodniczący Forum, senator Libicki krytykuje związki zawodowe najwyraźniej na zamówienie polityczne. W jego wypowiedziach brakuje merytoryki, a nagonka na związki pojawiła się nie bez powodu w momencie, gdy zdecydowały się na zawieszenie prac w fikcyjnym dialogu i planują wrześniowe protesty.

 

Zaznaczył, że inicjatywa senatora Libickiego ma związek z potrzebą znalezienia sobie wroga w postaci związków. Tymczasem trzeba przypomnieć, że w tym sporze chodzi de facto o brak dialogu, brak poszanowania partnerów związkowych, o problemy z elastycznym czasem pracy. Związki nie mogły się już na to godzić.

Tadeusz Chwałka podkreślił, że organizacje pracodawców kosztują znacznie więcej niż związki zawodowe. Wykazał, że chodzi o miliony złotych, o które powiększają swoje koszty w podatku dochodowym, co jest kosztowne dla budżetu państwa.

Odnosząc się do kwestii lokali związkowych, Przewodniczący Forum mówił, że ustawa o związkach zawodowych nie nakazuje pracodawcy udostępnienia lokalu związkowi nieodpłatnie. Może zażądać zapłaty, a co najważniejsze jest to decyzja pracodawcy. To on widzi sens we współpracy z przedstawicielami pracowników.

Tadeusz Chwałka mówił też o wynagrodzeniach związkowców, co stanowi przedmiot szczególnego zainteresowania senatora Libickiego. Przypomniał, że jest to średnia z ostatnich trzech miesięcy. Jeżeli ktoś zarabia więcej, to jest to decyzja jego pracodawcy.

W końcowej części rozmowy, senator Libicki, W ostatnim czasie szczególnie zajmujący się tematyką związkową, wykazał się niewiedzą na temat związków działających w Polsce. „Solidarność 80”, organizację należącą do FZZ kierowanej przez Tadeusza Chwałkę - centrali z założenia apolitycznej, pomylił z Wolnym Związkiem Zawodowym „Sierpień 80” kierowaną przez Bogusława Ziętka nie należącym do żadnej z trzech reprezentatywnych centrali związkowych, za to powiązanym z Polską Partą Pracy.


Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...