• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Debata w Gazecie Prawnej o antykryzysowych działaniach rządu PDF Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Wpisany przez Redaktor   
Wtorek, 09 Kwiecień 2013 14:22

5 kwietnia 2013 r. w redakcji „Dziennika - Gazety Prawnej” odbyła się debata partnerów społecznych na temat działań rządu podejmowanych w celu przeciwdziałania kryzysowi gospodarczemu. Forum Związków Zawodowych reprezentował w debacie ekspert ds. prawnych Przemysław Dzido.

Ze strony rządowej w debacie wziął udział wiceminister prac Jacek Męcina. Poza FZZ związki zawodowe reprezentował OPZZ, pracodawców: BCC i PKPP Lewiatan, zaś świat nauki prof. Łukasz Pisarczyk z UW.

Jak podkreślił Przemysław Dzido, działania rządu podejmowane w tej chwili wobec rynku pracy są pozorowane, gdyż de facto pogarszają warunki zatrudnienia, co nie wpływa na zwiększenie liczby miejsc pacy. Zaproponowane przez resort pracy rozwiązania prawne poprawiają jedynie warunki działania przedsiębiorców. Dotyczy to np. projektu nowej ustawy antykryzysowej. Jak podkreślił ekspert, FZZ z tego właśnie powodu nie zaakceptował rozwiązania, które nie gwarantuje zatrudnienia wszystkim pracownikom zakładu, który skorzysta z pomocy finansowej państwa na utrzymanie miejsc pracy.

Przemysław Dzido odniósł się też do kwestii przygotowanych przez MPiPS zmian dotyczących czasu pracy, co, jak zauważył, ma na celu „rozmontowywanie” Kodeku pracy. Pod przykrywką elastyczności wprowadza się rozwiązania zbliżone do stosunków feudalnych, gdy pracodawca dysponuje całym czasem pracownika.

AG