• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
Przymusowa aktywizacja długotrwale bezrobotnych Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)

Ministerstwo pracy chce, by za 2 lata długotrwale bezrobotni, żyjący zwykle z zasiłków z opieki społecznej musieli obowiązkowo poddać się programowi przywracającemu ich na rynek pracy. 

Program ma obejmować 10 godzin tygodniowo prac społecznie pożytecznych na rzecz gminy i 10 godzin tygodniowo na tzw. integrację czyli zajęcia z trenerem, który będzie miał za cel przywrócenie u takich osób motywację do pracy, nauczenie ich poruszania się na rynku pracy.
Jest to część, przygotowanej przez resort pracy, reorganizacji urzędów pracy, której projekt został już skierowany do konsultacji społecznych.  Okres trwania programu ma wynosić 2 miesiące. Potem doradcy zawodowi zdecydują o dalszym locie długotrwale bezrobotnego. Mogą wysłać go na szkolenie, do prac interwencyjnych, na leczenie. Mogą też przedłużyć trwanie programu do maksymalnie 6 miesięcy. 
Gdyby ktoś nie chciał się poddać programowi, zostanie wykreślony z rejestru bezrobotnych.
Koszt programu mają ponieść po części gminy (40 proc.) i urzędy pracy (60 proc.).
Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 2014 r. na zasadzie dobrowolności, a od 2015 r. przymusowo.
AG

Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...