• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
Ulgi przejazdowe dla kolejarzy w TVP Info Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)

2 lutego 2013 r. w Debacie Trójstronnej w TVP Info Forum Związków Zawodowych reprezentował Jan Przywoźny. Rozmawiano o tzw. przywilejach związkowych w czasie kryzysu gospodarczego.

 Debata, w znacznym stopniu, skupiła się na kolejarskich zniżkach przejazdowych. Jak podkreślił Jan Przywoźny, zniżki na przejazdy dla pracowników kolei i emerytów zatrudnionych w przeszłości w tej branży nie są przywilejami, a jedynie częścią wynagrodzenia. Podlegają zresztą opodatkowaniu na normalnych zasadach.

Przedstawiciel Forum wyjaśniał, że kolejarze nie chcą zniżek na prywatne podróże, ale na przejazdy z jednego posterunku na drugi, do normalnego wykonywania czynności służbowych. Podkreślił, że gdyby trzeba było, zamiast zniżek, płacić im z delegacje służbowe, kosztowałoby to pracodawcę więcej. Mówiąc o ulgach dla emerytów zauważył, że traktują to ono jako zaszczyt, a wykorzystują sporadycznie, np. na przejazd do lekarza. Przypomniał również, że zniżki przejazdowe dla kolejarzy nie są godnym potępienia przywilejem z czasów PRL, lecz uprawnieniem nadanym w II Rzeczpospolitej przez marszałka Józefa Piłsudskiego.

Przeciwko zniżkom dla kolejarzy opowiedzieli się zarówno przedstawiciele organizacji pracodawców (BCC oraz Pracodawcy RP), jak i posłanka PO reprezentujcąa stronę rządową.

AG


Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...