• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
Spóźnione działania antykryzysowe, gospodarka - w dół Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)

Resort pracy przygotował projekt nowej ustawy antykryzysowej. We czwartek 31 stycznia 2013 r. będzie on omawiany w zespole polityki gospodarczej i rynku pracy Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.

 Z projektu wynika, że firmy, które z powodu kryzysu wpadły w tarapaty, będą mogły obniżyć wymiar czasu pracy i wynagrodzenie pracowników. Ci dostaną zaś rekompensatę w postaci specjalnego zasiłku wypłacanego z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

 

Inne rozwiązanie ma polegać na tym, że w czasie przymusowego przestoju, gdy w firmie nie ma zleceń, pracownik może zostać wysłany na szkolenie czy studia podyplomowe. One także zostaną sfinansowane z FGSP.

 W ustawie nie będzie rozwiązań dotyczących elastycznego czasu pracy czy wielokrotnego przedłużania umów na czas określony. Pierwsze z nich ma natomiast znaleźć się w Kodeksie pracy.

 Nowa ustawa antykryzysowa ma wejść w życie w połowie roku, co, zdaniem partnerów społecznych, będzie spóźnione. Największy kryzys będzie bowiem w I półroczu.

Jego zapowiedzią są najnowsze dane dotyczące bezrobocia, które już przekroczyło 13 proc. Do tego PKB za 2012 r. wyniosło zaledwie 2 proc., podczas gdy za 2011 r. było to 4,3 proc. Istotny jest też spadek PKB na przestrzeni roku 2012. W pierwszym kwartale wynosił on bowiem 3,5 proc., potem stale malał, by w czwartym kwartalne osiągnąć już tylko niecałego 1 proc.

 Eksperci zarzucają rządowi także brak kompleksowej polityki „antykryzysowej”, np. całkowitego „odmrożenia” środków z Funduszu Pracy, obniżenia kosztów pracy.

 Związki zawodowe oponują przeciwko demagogicznej argumentacji sprowadzającej się do twierdzenia, że jeżeli nie zostaną wprowadzone rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie przedsiębiorcom, to będą oni zwalniać większe rzesze pracowników.

AG


Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...