• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
Firmy szykują zwolnienia w I kwartale 2013r. Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
altJak wynika z badań firmy Manpower, rośnie pesymizm co do polityki kadrowej wśród pracodawców. Wskaźniki są najgorsze od 2008 r. Według danych resortu pracy, w pierwszych dziesięciu miesiącach 2012 r., firmy z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych czy z powodu upadłości zwolniły ponad 73 tys. pracowników.

Obecnie, jak oceniają agencje zatrudnienia, wiele firm wstrzymało realizację nowych projektów. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Manpower, na 750 nadanych pracodawców tylko 9 proc. planuje zwiększenie zatrudnienia po nowym  roku, 15 proc – redukcję etatów, 73 proc. – brak zmian.
Zwolnienia zapowiedziały również: banki (5 tys. osób), Poczta Polska (5 tys. osób), Fiat Auto Poland (1,5 tys.). Według DGP, bez zwolnień nie obejdzie się również w PKP oraz dużych firmach energetycznych. Co istotne, zwolnienia te nie obejmą tylko „szeregowych” pracowników, lecz także menedżerów i specjalistów różnych szczebli.
Minus 9 proc. - taką prognozę zatrudnienia przewiduje Manpower w południowym regionie Polski, gdzie skoncentrowany jest np. przemysł motoryzacyjny i górnictwo. Ujemna prognoza, na poziomie minus 2 proc. - przewidywane jest również dla regionu północnego, wschodniego i północno-zachodniego. W regionie centralnym,  prognoza netto ani się nie poprawi, ani nie pogorszy. Jedynie w Polsce południowo-wschodniej przewidywany jest wzrost zatrudnienia – o ok 3 proc.
Natomiast jak wynika z opublikowanych w Rz. z 11 grudnia 2012 r., danych GUS na koniec października 2012 r. aż 534 zakłady zapowiedziały zwolnienie 37, 9 tys.  pracowników – w 2011 r. plany te wyniosły 30, 9 tys. osób – to o 7 tys. pracowników mniej.

AG

Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...