• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
Coraz dłużej trzeba szukać pracy Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
altPrzeciętny okres poszukiwania pracy w Polsce wynosi już 11 miesięcy. W wypadku ludzi młodych jest to okres 18 miesięcy. Ok. 40 proc. bezrobotnych jest gotowych podjąć jakąkolwiek zatrudnienie, niezależnie od tego czy jest to umowa o pracę, na jaki okres i za jaką płacę – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski.

Co istotne, według NBP, większość z bezrobotnych aktywnie poszukuje zatrudnienia, co obala medialny mit jakoby przychodzili do urzędów pracy jedynie po zasiłek. Ponad połowa bezrobotnych była na co najmniej jednej rozmowie o pracę, mimo że z PUP nie otrzymali ani jednej oferty.
Są urzędy, w których skierowania do pracodawcy dostaje nawet 50 proc. bezrobotnych, ale są i takie, w których uzyskuje je zaledwie 2 proc.
Pracodawcy poszukują pracowników głównie z polecenia, przez znajomych oraz przez ogłoszenia w prasie. Do pośredniaków trafia ich tylko 16 proc.
Według badań NBP, bezrobocie w Polsce jest tak wysokie, gdyż przedsiębiorcy tworzą zbyt mało miejsc pracy. Jeśli zatrudniają, to jedynie na miejsca osób, które odeszły na emeryturę, rentę albo którym skończyła się umowa na czas określony.
Badania obalają też mit, że znacznie łatwiej o pracę w tzw. szarej strefie. W opinii 40 proc. pytanych bezrobotnych, jest o nią tak samo trudno, a zarobki wcale nie są tam wyższe od legalnego zatrudnienia.
Obecni bezrobotni nie mają wygórowanych żądań płacowych. Chcieliby zarabiać od 1500 zł do 2000 zł. Wyjątkiem są ludzie młodzi, do 30-go roku życia. Oni chcieliby otrzymywać na rękę ok. 1500 zł, podczas gdy pracodawcy oferują im ok. 1200 zł netto. Zdaniem NBP, ich żądania wynikają z braku doświadczenia w kontaktach oraz braku wiedzy na temat kontaktów z pracodawcami.

AG

Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...