• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
Palący problem Portowej Straży Pożarnej w portach polskich Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
W dniu 13 stycznia 2011 r. Ogólnopolski Związek Zawodowy Oficerów i Marynarzy wystosował do Ministerstwa Infrastruktury pismo z prośbą o spotkanie z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Panią Anną Wypych-Namiotko w sprawie Portowych Straży Pożarnych w portach polskich. Termin spotkania ustalono na dzień 31 stycznia 2011 r.

Zmiany własnościowe następujące w gospodarce polskiej nie ominęły portów polskich w tym m.in. instytucji odpowiedzialnej za ochronę przeciwpożarową portu - czyli portowej straży pożarnej. Problem pojawił się wraz z wejściem w życie ustawy z 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej, która spowodowała, że zakładowa straż pożarna tracąc podstawę prawną swojej działalności, znalazła się poza strukturami Państwowej Straży Pożarnej.

Z niezrozumiałych względów zapomniano wówczas o dokonaniu stosownych zapisów zobowiązujących do utrzymania jednostek straży pożarnej w portach polskich i w dużych przedsiębiorstwach. Mając na względzie szeroko rozumiane bezpieczeństwo portu oraz ochronę środowiska, wszelkie zmiany przepisów, które obniżają stan bezpieczeństwa pożarowego są nieuzasadnione i stanowią działanie na szkodę podmiotów gospodarczych.

Brak ustawy zobowiązującej do utrzymania jednostek pożarniczych przez przedsiębiorstwa zajmujące się działalnością powodującą duże zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz dla mieszkańców miast wewnątrz których funkcjonują porty, sprzyja pozbywaniu się tych jednostek i tym samym ponoszenia kosztów utrzymania specjalistycznego zabezpieczenia pożarowego. Przykładem takiego działania w portach polskich jest Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. (ZMPG), który przy wsparciu Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ma zamiar zlikwidować Portową Straż Pożarną w porcie Gdynia ("Strażak 14").

Z takim zamiarem nie zgadza się Zarząd Przedstawicielstwa Międzyzakładowego przy ZMPG, który wystąpił do Prezydium Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Oficerów i Marynarzy o pilne zorganizowanie spotkania z przedstawicielami Rządu.

W dniu 13.01.2011r. Ogólnopolski Związek Zawodowy Oficerów i Marynarzy wystosował do Ministerstwa Infrastruktury pismo z prośbą o spotkanie z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Panią Anną Wypych - Namiotko. Termin spotkania ustalono na dzień 31 stycznia 2011r., z którego relacja znajduje się pod tym linkiem.

Źródło: OZZOiM, www.psu-pl.org

Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...