• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
Demonstracja pracowników sfery budżetowej Drukuj Email
(8 głosów, średnia ocena 4.50 na 5)
Wiadomości - Aktualności FZZ
Wpisany przez Paweł Maciąg   
Środa, 22 Wrzesień 2010 18:04
Punktualnie o godz. 12:30 z Placu Piłsudskiego w Warszawie wyruszyła demonstracja związkowców sfery budżetowej zorganizowana wspólnie przez Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" i OPZZ. W proteście wzięły udział związki zawodowe sektora budżetowego należące do naszej centrali: NSZZ Policjantów, NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, NSZZ Pracowników Pożarnictwa, NSZZ Pracowników Policji, Związek Zawodowy Pracowników Policji oraz Związek Zawodowy Pracowników Egzekucji Administracyjnej, Federacja Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych i Krajowy Związek Zawodowy Inspektorów Kontroli ZUS. Związki zawodowe zrzeszone w Forum stanowiły 3/4 uczestników całej demonstracji. Pozostałe centrale był reprezentowane mniej liczebnie: OPZZ przez Związek Zawodowy Strażaków "Florian", zaś NSZZ "Solidarność" przez Krajowe Sekcje Pożarnictwa, Pracowników Skarbowych oraz Pracowników Administracji Skarbowej i Urzędów Centralnych.


Związkowcy protestowali przeciwko planowanemu przez rząd zamrożeniu płac w budżetówce w 2011 r. oraz redukcjom zatrudnienia.


Z Placu Piłsudskiego protestujący przeszli pod Ministerstwo Finansów, gdzie przekłuto baloniki z napisem: "Budżet 2011". Miało to symbolizować utracone nadzieje na waloryzację pensji i polepszenie warunków pracy. Następnie delegacja związkowa wręczyła petycję Ministrowi Finansów.Kolejnym przystankiem na drodze demonstrantów był Sejm i Senat, gdzie również planowali złożyć petycję.
Początkowo, mimo umówionego terminu spotkania, nikt z prezydium Sejmu nie spotkał się z delegacją protestujących. Wywołało to oburzenie zebranych. W końcu delegacja związkowców udała się do wicemarszałka Sejmu Ewy Kierzkowskiej. Pod budynkiem sejmu do protestujących przemawiali liderzy central związkowych Tadeusz Chwałka, Janusz Śniadek i Jan Guz oraz Przewodniczący ZG NSZZP Antoni Duda oraz Wiceprzewodniczący ZG NSZZFiPW Krzysztof Frątczak. Związkowcy zarzucili rządowi, że "dialog społeczny jest fikcją". Pracownicy służb skarbowych apelowali o spójne i przejrzyste prawo podatkowe, argumentowali, że skomplikowane przepisy sprzyjają szarej strefie i aferom. "Państwo, które oszczędza na służbach mundurowych, tak naprawdę oszczędza na bezpieczeństwie" - przekonywał Wiceprzewodniczący NSZZP Tomasz Krzemiński.Do demonstrantów wyszli też posłowie opozycji: Jarosław Zieliński z PiS, Ryszard Zbrzyzny z SLD oraz lider SLD Grzegorz Napieralski. Jarosław Zieliński wzywał rząd do "zaprzestania działań zmierzających do degradacji państwa". Mówił też, że projekt przyszłorocznego budżetu w wielu miejscach jest nie do przyjęcia. Zarzucał rządowi Donalda Tuska "zdewastowanie" programu modernizacji służb mundurowych oraz zaniechanie budowy służby cywilnej.

Ostatnim etapem manifestacji było złożenie petycji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, skierowanej do szefa rządu. Niestety demonstrantów przyjęli pracownicy Kancelarii na poziomie departamentu, do związkowców nie pofatygował się nikt z polityków.


Według organizatorów, w manifestacji wzięło udział ponad sześć tys. osób z kilkunastu związków zawodowych.

Zdjęcia: Paweł Maciąg

Komentarze

Proszę, zaloguj się aby skomentować...